Ustalanie wynagrodzenia za usługi prawnicze to wyzwanie dla wielu adwokatów i radców prawnych, w szczególności u początków prowadzenia własnej działalności.
Z jednej strony nasze stawki nie powinny zniechęcić klienta, z drugiej zaś być opłacalne i pozwalać nie tylko na pokrycie bieżących kosztów, ale też na poczynienie oszczędności lub inwestycji.
Rozpoczynając działalność warto porozmawiać z dotychczasowym patronem lub wybranym mentorem i zapytać o podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem kancelarii oraz stawkami wynagrodzenia za konkretny rodzaj spraw.
Niezależnie od tego, co uda Ci się ustalić badając rynek, ustalając poziom stawek zastanów się m.in.:
- Jaka kwota jest odpowiednia dla Ciebie?
- Jaką kwotę faktycznie otrzymasz po odjęciu podatku VAT i podatku dochodowego?
- Jakie masz koszty stałe w przeliczeniu na godzinę pracy kancelarii?
- Jakie koszty dodatkowe pojawią się w związku z realizacją danego zlecenia?
- Jaki będzie planowany nakład pracy?
- Jak szybko usługa ma zostać wykonana?
Nie znam ani adwokata, ani radcy prawnego, któremu choć raz nie zdarzyłoby się niedoszacowanie kosztów swojej usługi i wykonanie jej poniżej opłacalności. Ważne jednak, by z takich sytuacji wyciągnąć lekcję na przyszłość i kolejnym razem, gdy będziesz chciał podać klientowi zbyt niską cenę, przypomnieć sobie frustrację, jaką odczułeś przy poprzednim „niedoszacowanym” zleceniu.
A Ty jakie aspekty bierzesz po uwagę ustalając wysokość Twoich stawek?
#adwokat#adwokatkrakow#mecenas#pełnomocnik#radcaprawny#prawnik#prawniknaobcasach#wynagrodzenieprawnika#jakrozwinąćkancelarię#egzaminadwokacki#kancelaria#kancelaria2.0 #adwokaturajesttakżekobietą#obsługaklienta#porozprawie#beztogi#rozwójkancelarii#własnybiznes#firma#przedsiębiorca#jakwycenićusługi#faktura#rozwój#wbiznesie#własnafirma#law#lawyerlife#aplikant#aplikantadwokacki#aplikantradcowski