Kategorie
Wpisy

Czy wiesz jak wycenić usługę prawniczą?

Ustalanie wynagrodzenia za usługi prawnicze to wyzwanie dla wielu adwokatów i radców prawnych, w szczególności u początków prowadzenia własnej działalności.

Z jednej strony nasze stawki nie powinny zniechęcić klienta, z drugiej zaś być opłacalne i pozwalać nie tylko na pokrycie bieżących kosztów, ale też na poczynienie oszczędności lub inwestycji.

Rozpoczynając działalność warto porozmawiać z dotychczasowym patronem lub wybranym mentorem i zapytać o podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem kancelarii oraz stawkami wynagrodzenia za konkretny rodzaj spraw.

Niezależnie od tego, co uda Ci się ustalić badając rynek, ustalając poziom stawek zastanów się m.in.:

  1. Jaka kwota jest odpowiednia dla Ciebie?
  2. Jaką kwotę faktycznie otrzymasz po odjęciu podatku VAT i podatku dochodowego?
  3. Jakie masz koszty stałe w przeliczeniu na godzinę pracy kancelarii?
  4. Jakie koszty dodatkowe pojawią się w związku z realizacją danego zlecenia?
  5. Jaki będzie planowany nakład pracy?
  6. Jak szybko usługa ma zostać wykonana?

Nie znam ani adwokata, ani radcy prawnego, któremu choć raz nie zdarzyłoby się niedoszacowanie kosztów swojej usługi i wykonanie jej poniżej opłacalności. Ważne jednak, by z takich sytuacji wyciągnąć lekcję na przyszłość i kolejnym razem, gdy będziesz chciał podać klientowi zbyt niską cenę, przypomnieć sobie frustrację, jaką odczułeś przy poprzednim „niedoszacowanym” zleceniu.

A Ty jakie aspekty bierzesz po uwagę ustalając wysokość Twoich stawek?

#adwokat#adwokatkrakow#mecenas#pełnomocnik#radcaprawny#prawnik#prawniknaobcasach#wynagrodzenieprawnika#jakrozwinąćkancelarię#egzaminadwokacki#kancelaria#kancelaria2.0 #adwokaturajesttakżekobietą#obsługaklienta#porozprawie#beztogi#rozwójkancelarii#własnybiznes#firma#przedsiębiorca#jakwycenićusługi#faktura#rozwój#wbiznesie#własnafirma#law#lawyerlife#aplikant#aplikantadwokacki#aplikantradcowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *